Loading...
Ks. Marcin Święch - Nowy Proboszcz
niedziela, 28 września 2014 00:28

  KSMARCIN

Ks. kan. dr Marcin Święch urodził się 21 maja 1972 roku w Blachowni. Pochodzi z parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Święcenia diakonatu przyjął 21 maja 1998 roku we Wręczycy Wielkiej, natomiast święcenia kapłańskie 22 maja 1999 roku w Archikatedrze Częstochowskiej z rąk Księdza Arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka. W latach 1999 – 2004 pracował w parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście, następnie w latach 2004 – 2006 w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Częstochowie a w latach 2006 – 2008 w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Decyzją Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka w 2008 roku został skierowany do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie. Pełnił tam funkcję prefekta studiów i prefekta alumnów. Po zakończeniu pracy w Seminarium w 2013 roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii św. Jadwigi Królowej w Częstochowie. Po roku pracy w parafii decyzją Księdza Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo, 15 września 2014 roku został mianowany proboszczem parafii p.w. św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie. W 2009 roku obronił pracę doktorską z teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2010 roku Ksiądz Arcybiskup Stanisław Nowak podniósł księdza Marcina Święch do godności kanonika i odznaczył przywilejem rokiety i mantoletu.